A diákjaim életének része

Melyek most a népszerű témák a gyerekek és a fiatalok között? Talán olyasmik, amikre nem is gondoltál. A diákokat érdeklő, népszerű témákat akár az óráidon is használhatod. De hogyan?

Hogyan ismerjük meg a gyerekek és a fiatalok érdeklődési körét?

  • Szánj egy kis időt arra, hogy a fiatalok által követett, népszerű influencerek videóit nézed, hogy megismerd, mit szeretnek.
  • Fedezd fel a gyerekek és fiatalok körében népszerű közösségimédia-platformokat, mint a TikTok, az Instagram, a Snapchat vagy a Discord…
  • Keress fiataloknak szóló híreket, vagy olyan közösségimédia-profilokat, akik fiataloknak gyártanak híreket.
  • Kérdezd meg a gyerekeidet, fiatalabb testvéreidet, unokahúgodat, a szomszéd gyerekeket stb.
  • Ha részt veszel önkéntes programokban, vagy délutáni foglalkozást, szakkört tartasz, kötetlenebb formában adhatod át a tudásodat.
  •  ...

A közösségimédia-platformokkal és más, a gyerekek által használt alkalmazásokkal kapcsolatban a https://digitalisgyermekvedelem.hu/platformok oldalon is tájékozódhatsz.

Embedded Padlet

Kik a legnépszerűbb influencerek a diákjaid körében?

A + jelre kattintva Te is hozzáadhatsz influencereket a térképhez.

Made with Padlet

Beszélgetés kezdeményezése

Nagyon fontos a rendszeres beszélgetés a diákokkal a médiahasználati szokásaikról és médiaélményeikről. Ezek alapján valóban hatékony, és a tanítványaid szükségleteinek megfelelő médiaműveltség-órákat tervezhetsz.

Néhány javaslat:

  1. YouTube mozidélután*: Indítsd el a YouTube-ot a tanári gépen. Kérdd meg a diákjaidat, hogy válasszanak egy YouTube-videót, amelyet szeretnének megmutatni a többieknek. Nézzétek meg közösen, és kezdeményezz beszélgetést arról, miért éppen ezt választották.
  2. Barátság-könyv: Emlékszel azokra az emlékkönyvekre általános iskolás korodból, amelyben kérdések voltak, körbeadták, és mindenki válaszolt a kérdésekre? Készíts ilyet, médiatudatossággall, médiaélményekkel kapcsolatos témákból - a diákok maguknak is kitölthetik, vagy beszélgetésindítónak is használhatod. (forrás: Mediawijs, Belgium)
  3. A nap digitális kérdése: állíts össze egy kérdéssort a médiatudatossággal kapcsolatos kérdésekből, a Digital Questions of the Day alapján. Egy alkalommal egy kérdést használj beszélgetésindítónak. A kérdéssor magyar változatát itt találod: Digitális kérdés a mai napra.pdf
  4. Kisebb gyerekekkel játszhatsz “sarkos” játékot, a terem négy sarkát A, B, (C, D) válasznak kinevezve egyszerűen felmérhetitek az osztály médiahasználatát, például: Van saját okostelefonod? (igen - nem); Van tévé vagy játékkonzol a szobádban? (igen-nem); Hány közösségimédia-platformot használsz? (0, 1, 2-3, több); Inkább videójátékos, videónéző, vagy csetelő típus vagy?; Vannak otthon szabályok a médiahasználatra? (Nem, igen, időbeli, igen, tartalmi, igen, mindkettő). (Forrás: Televele Egyesület, Magyarország)
  5. Bingo! A diákok a teremben körbejárva, társaiknak tesznek fel egy-egy kérdést, és keresnek valakit, akire igaz az egyik állítás. Az nyer, aki először fejezi be. Ennek a játéknak a magyar változatát is elkészítettük. Forrás: I Click Positive, Pepita, Olaszország

*A YouTube vagy bármilyen más közösségi médiával kapcsolatos téma esetében mindig nézz utána, engedi-e a szabályozás, hogy használd az osztályteremben?

média- bingó 5-8.pdf
média- bingó 9-12.pdf
Complete and Continue